Чи може дід неповнолітньої особи подати заяву про видачу обмежувального припису?
Огляд судової практики судді КЦС ВС, кандидата юридичних наук, доцента Василя Крата
Огляди
02.07.2024

Чи може дід неповнолітньої особи подати заяву про видачу обмежувального припису? – відповідь на це питання пропонуємо знайти в Постанові КЦС від 12.06.2024 року в справі № 306/2813/23 (https://tinyurl.com/sw423pvw).

 

Відповідно до пунктів 1, 3 частини першої статті 350-2 ЦПК України заява про видачу обмежувального припису може бути подана особою, яка постраждала від домашнього насильства, або її представником – у випадках, визначених Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Батьками та іншими законними представниками дитини, родичами дитини (баба, дід, повнолітні брат, сестра), мачухою або вітчимом дитини, а також органом опіки та піклування в інтересах дитини, яка постраждала від домашнього насильства, - у випадках, визначених Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», або постраждала від насильства за ознакою статі, - у випадках, визначених Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».

 

Аналіз наведених норм права дає підстави виснувати, що із заявою про видачу обмежувального припису може звернутися як особа, яка постраждала від домашнього насильства і якій виповнилося 14 років, так і дід неповнолітньої.

 

У цій справі 20 листопада 2023 року до суду першої інстанції  надійшла заява про видачу обмежувального припису щодо постраждалої ОСОБА_1, яка підписана як самою ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, так і її дідом ОСОБА_2.

 

Проте суд першої інстанції на викладене уваги не звернув та помилково повернув заяву, зазначивши, що її подано неуповноваженою особою, оскільки заявником зазначено неповнолітню ОСОБА_1, а законним представником ОСОБА_2. Саме по собі помилкове зазначення в цій заяві ОСОБА_2  законним представником заявника не є підставою для повернення заяви, адже у цій справі і ОСОБА_1, і її дід ОСОБА_2 наділені повноваженнями звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису щодо постраждалої ОСОБА_1. Переглядаючи справу в апеляційному порядку, суд апеляційної інстанції не виправив помилки допущені районним судом, та безпідставно залишив ухвалу суду першої інстанції без змін.

 

Першоджерело: https://t.me/glossema/1908