Чи має право на компенсацію половини депозиту інший з подружжя?
Ольга Михальчук, адвокат, магістр права, засновник Адвокатського бюро «Ольги Михальчук», член Центру сімейного права ВША НААУ
Фахові коментарі
16.05.2023

У процесі розлучення, один із подружжя зняв усі кошти на депозитному рахунку та розпорядився на власний розсуд. Чи має право на компенсацію половини депозиту інший з подружжя? Чи вправі звернутися з такою вимогою після розірвання шлюбу?

Так, у разі, коли в процесі розлучення, один із подружжя зняв усі кошти на депозитному рахунку та розпорядився на власний розсуд, інший з подружжя має право звернутися до суду з вимогою про компенсацію половини депозиту після розірвання шлюбу. Задля успішної реалізації цього права мають бути витримані певні умови.

Стаття 63 Сімейного кодексу України (далі - СК України) визначає, що дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпоряджання майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Відповідно до положень ст. 65 СК України, дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою. Відповідно до ст. 70 СК України, у разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними, або шлюбним договором.

Так, у випадку, коли один із подружжя здійснив відчуження спільного майна чи використав його на свій розсуд проти волі іншого з подружжя і не в інтересах сім'ї чи не на її потреби або приховав його, таке майно або його вартість враховується при поділі. Відповідно, грошові кошти, які були внесені за час зареєстрованого шлюбу та обліковувалися на розрахунковому рахунку на ім'я одного з подружжя, є спільним майном подружжя, а тому підлягають поділу.

Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі № 756/14404, з повним тексом якої можна ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/74927169.

Також, ч.2 п.21 Пленум Верховного Суду України у пунктах 22, 30 постанови від 21 грудня 2007 року № 11 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» передбачено, що грошові суми (вклади), внесені у банківські (фінансові) установи за договорами банківського вкладу (депозиту) за рахунок заробітної плати, пенсії, стипендії, інших доходів подружжя, незалежно від їх виду та від того, на чиє ім'я з подружжя вони внесені, відповідно до ст. 61 СК є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Водночас, заявляючи вимогу про поділ грошових коштів банківського депозиту та стягнення грошових коштів, важливо пам’ятати про презумпції спільності майна подружжя. Це означає, що саме на позивача, що просить здійснити поділ таких коштів, покладається тягар доказування того, що ці кошти було витрачено одним з подружжя на свій розсуд проти волі іншого з подружжя і не в інтересах сім`ї чи не на її потреби. Зокрема, позивачу необхідно надати належні і беззаперечні доказі використання відповідачем коштів, які знаходилися на депозитному рахунку в своїх особистих цілях або не в інтересах сім`ї.

Наведена правова позиція відображена у постанові Верховного Суду від 25.03.2020 у справі № 161/79/18, з повним тексом якої можна ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/88692145.

Відповідь на питання підготувала Ольга Михальчук, адвокат, магістр права, засновник Адвокатського бюро «Ольги Михальчук», член Центру сімейного права ВША НААУ