«Безперечною перевагою проведеного дослідження є його всебічність та комплексність» — Денис Олєйніков
Вищою школою адвокатури НААУ було представлено дослідження заслуженого юриста України, адвоката, доктора юридичних наук, професора, члена НКР при Верховному Суді, Ірини Гловюк за темою: «Вироки за ст. 438 КК України: порушення законів та звичаїв війни (з 24 лютого 2022 року)».
Публікації лекторів
07.12.2023

«Безперечною перевагою проведеного дослідження є його всебічність та комплексність» — Денис Олєйніков

Вищою школою адвокатури НААУ було представлено дослідження заслуженого юриста України, адвоката, доктора юридичних наук, професора, члена НКР при Верховному Суді, Ірини Гловюк за темою: «Вироки за ст. 438 КК України: порушення законів та звичаїв війни (з 24 лютого 2022 року)».

Своїм експертним коментарем ділиться Денис Олєйніков, кандидат юридичних наук, професор спеціальної кафедри № 4 «Організаційно-правові засади державної безпеки» Інституту підготовки юридичних кадрів для СБ України НЮУ ім. Ярослава Мудрого.

Правник відзначає ґрунтовність аналізу сучасної судової практики у справах про воєнні злочини, вчинені представниками держави-агресора під час повномасштабного воєнного вторгнення в Україну, здійсненого автором.

Безперечною перевагою проведеного дослідження науковець виокремлює його всебічність та комплексність, оскільки авторкою охоплено аналіз вироків, постановлених судами щодо осіб, які вчинили злочин, передбачений ст. 438 КК України, не тільки в частині процесуальних аспектів, а й у співвідношенні вітчизняного законодавства з нормами міжнародного гуманітарного права та з точки зору повноти та правильності висновків суду в частині матеріального права.

Емпірична база дослідження є широкою та авторитетною з огляду на кількість охоплених увагою вироків — 41, з яких: 1) жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням — 18, 2) інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, — 34, 3) ті самі діяння, якщо вони поєднані з умисним вбивством — 2. Своєчасність роботи авторки обумовлена необхідністю формування єдиного підходу у слідчо-судовій практиці, як з позицій процедурних моментів, так і з позицій кримінально-правової кваліфікації злочинних діянь представників держави-агресора.

На переконання Дениса Олєйнікова, започаткована Іриною Гловюк форма опрацювання та подачі матеріалу є ефективною та такою, що дозволить провести реверсний аналіз найбільш поширених помилок, розбіжностей не тільки на стадії судового розгляду судових справ, але й відповідних кримінальних проваджень, на підставі яких ухвалювалися вироки за вчинення злочину, передбаченого ст. 438 КК України. А означене вказує на те, що видання може бути рекомендоване як слідчим, так і працівникам прокуратури, суддям та адвокатам, які представляють інтереси потерпілих від воєнних злочинів.

Окремою перевагою дослідження виділено також його наукову цінність, оскільки отримані авторкою висновки можуть враховуватись і в науковій та методичній літературі, яка адресується як практичним працівникам, так і курсантам чи студентам вишів юридичного профілю, а також науковцям, залученим до проведення науково-дослідних робіт з дотичної тематики.

Позитивно оцінюючи видання Ірини Гловюк «Вироки за ст. 438 КК України: порушення законів та звичаїв війни (з 24 лютого 2022 року)», Денис Олєйніков зазначає, що аналогічні дослідження, проведені, наприклад, за практикою притягнення до кримінальної відповідальності осіб, залучених до злочинної колаборації, були б доцільними, з огляду на значний масив судових рішень. Окрім того, в умовах збройної агресії, що триває періодичний аналіз вироків у справах про воєнні злочини, проведений за зразком авторки дослідження, буде ефективним інструментом виявлення та розв’язання проблемних питань.

Детально ознайомитися із дослідженням «Вироки за ст. 438 КК України: порушення законів та звичаїв війни (з 24 лютого 2022 року)» можна за посиланням: https://tinyurl.com/yfe75zw2.

Про порушення законів та звичаїв війни: кваліфікацію злочину та роль захисника — детально у матеріалі за посиланням: https://tinyurl.com/yc2rtufu.