Адвокат Ірина Шапошнікова поділилася інформацією про альтернативні способи вирішення трудових спорів у Великобританії та плани щодо такого в Україні.
Медіація трудових спорів у Великобританії може бути судовою, тобто такою, що здійснюється кваліфікованим медіатором, який також є суддею Судом з розгляду трудових спорів (Employment Tribunal). Така медіація все ж вважається альтернативою до звичного судового розгляду, є безкоштовною та допомагає сторонам уникнути тривалого судового процесу і надмірних судових витрат.
Примирення як спосіб вирішення трудових спорів у Великобританії здійснюється спеціально створеним органом – ACAS (Advisory, Conciliation and Arbitration Service). Таке примирення може бути «раннім», тобто відбувається до подачі стороною позовної заяви до суду, та «звичайним», яке здійснюється під час розгляду судової справи. Окрім цього, допускається колективні примирення, сторонами яких є роботодавець та група працівників.
Окрему увагу лектор наголосила на тому, що проєктом Трудового кодексу України пропонується запровадити медіацію та трудовий арбітраж як способи вирішення колективних трудових спорів в Україні. Перелік медіаторів та трудових арбітрів, які можуть брати участь в процесі вирішення спорів, буде затверджуватися Національної службою з посередництва та примирення.
Цікаво, трудовий арбітраж, згідно з проєктом Трудового кодексу України, зможе розглядати лише колективні спори про права, тобто спори щодо здійснення існуючих прав та обов’язків, передбачених трудовим законодавством, колективним договором чи внутрішніми положеннями роботодавця.
Матеріал підготовлено за наслідками заходу «Способи вирішення конфліктів: Negotiation, Mediation, Conciliation, Arbitration». https://tinyurl.com/2bj6dyh2
Відеофрагменти із заходу доступні для перегляду на сторінці Вищої школи адвокатури НААУ у Facebook: