Актуальні питання організації та надання безоплатної правничої допомоги в Україні
Матеріали заходів
27.01.2025

Про актуальні питання організації та надання безоплатної правничої допомоги в Україні під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ розповіли:

  • Аліна Самарець – адвокат, керуючий Адвокатського бюро “Аліни Самарець”, член Ради Комітету НААУ з питань БПД;
  • Ольга Юнчик- адвокат, член Ради Комітету НААУ з питань БПД;
  • Артем Питомець- адвокат, Голова Президії Південно-Української Міжнародної колегії адвокатів, Член Ради Комітету НААУ з питань БПД;
  • Леся Бурчак – член Комітету з питань БПД.

Лектори докладно проаналізували разом з учасниками актуальні питання організації та надання безоплатної правничої допомоги в Україні, а саме:

  1. Сучасні тенденції розвитку правових засад надання БПД.
  2. Надання БПД при залученні адвоката до окремої процесуальної дії.
  3. Надання БПД в кримінальних провадженнях.
  4. Стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги.

У рамках характеристики безоплатної правничої допомоги в Україні акцентовано на наступному:

  1. Сучасні тенденції розвитку правових засад надання БПД

При наданні безоплатної правничої допомоги адвокат керується:

  • Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»;
    Правилами адвокатської етики;
  • Законом України «Про безоплатну правничу допомогу»;
  • Стандартами якості надання безоплатної вторинної правової допомоги.
  1. Надання БПД при залученні адвоката до окремої процесуальної дії

Адвокат, який залучається на окрему процесуальну дію, та прибуває на слідчу дію чи у судове засідання за дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, тобто за дорученням відповідного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, повинен діяти відповідно до вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та слідувати Правилам адвокатської етики.

Згідно з статтею 23 Правил адвокатської етики закріплено, що адвокат, залучений до участі в окремій процесуальній дії, повинен невідкладно після отримання доручення вжити всіх можливих заходів щодо зʼясування, який саме адвокат (адвокати) представляє інтереси клієнта у цій справі, негайно звʼязатися з цим адвокатом (адвокатами), зʼясувати причини його (їх) відсутності, а також особливості позиції надання професійної правничої (правової) допомоги адвокатом (адвокатами) у цій справі. Адвокат під час участі в окремій процесуальній дії не має права відступати від позиції клієнта та основного адвоката (адвокатів) у цій справі.

Відповідно до абзацу 2 статті 41 Правил адвокатської етики закріплено, що адвокат зобовʼязаний відмовитися від здійснення захисту за дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, або в разі залучення захисника для проведення окремої процесуальної дії, в порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, а також законодавством про надання безоплатної правової допомоги у випадку, коли прийняття доручення або залучення для проведення окремої процесуальної дії через конкретні об’єктивні причини може потягнути порушення прав і законних інтересів цієї особи чи зашкодити її позиції захисту.

Адвокат, перш за все, має керуватися пріоритетністю інтересів клієнта, проявляючи наполегливість і принциповість у їх захисті як на етапі досудового розслідування, так і під час судового розгляду.

Зокрема у статті 8 Правил адвокатської етики закріплено, що адвокат має залишатися незалежним від свого клієнта.

У межах дотримання принципу законності адвокат зобов’язаний у своїй професійній діяльності виходити з переваги інтересів клієнта.

Адвокат за можливості сприяє досудовому та позасудовому порядкам урегулювання спорів між клієнтом та іншими особами.

Адвокат повинен поважати свободу вибору клієнтом захисника своїх прав (представника чи особи, яка надає йому професійну правничу (правову) допомогу), і не перешкоджати у реалізації цієї свободи.

Адвокат, який надає безоплатну вторинну правову допомогу на підставі доручення органу (установи) з надання безоплатної вторинної правової допомоги, зобов’язаний виходити з переваги інтересів особи, якій йому доручено надавати безоплатну правову допомогу, перед своїми власними інтересами та не спонукати її до укладення Договору про надання професійної правничої (правової) допомоги з ним особисто або з адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням чи іншим суб’єктом або адвокатом.

Адвокат, з яким органом (установою) з надання безоплатної вторинної правової допомоги укладено договір (контракт), зобов’язаний виходити з пріоритету інтересів особи перед своїми власними інтересами та інтересами інших осіб.

  1. Надання БПД в кримінальних провадженнях

Процедура «in absentia» – це спеціальна процедура кримінального провадження (досудового розслідування та судового розгляду) за відсутності підозрюваного або обвинуваченого.

Під час дослідження цього питання досліджувався досвіт закордоном. Зокрема, спеціальне досудове розслідування існує в Кримінальних кодексах:

  • Чехії;
  • Швейцарії;
  • Франції;
  • Данії;
  • Болгарії;
  • Німечинні.

В цих країнах процедура «in absentia» діє переважно щодо нетяжких злочинів.

В Болгарії передбачено, що дана процедура діє також щодо тяжких злочинів.

В нашій державі процедура «in absentia» почала діяти в 2014 році, коли були внесені відповідні зміни до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України.

Метою процедури «in absentia» є забезпечення принципу невідворотності покарання, у випадку коли підозрюваний/обвинувачений ухиляється від кримінальної відповідальності, і коли основною метою є забезпечення основ національної безпеки та громадської безпеки, а також забезпечити конфіскацію майна за їх уточнення.

Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими КПК України, з урахуванням положень глави 24-1 КПК України.

Забороняється здійснювати спеціальне досудове розслідування, якщо підозрюваний/обвинувачений є неповнолітній.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.

З клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.

Клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування розглядається слідчим суддею не пізніше десяти днів з дня його надходження до суду за участі особи, яка подала клопотання, та захисника.

Якщо підозрюваний самостійно не залучив захисника, слідчий суддя зобов’язаний вжити необхідних заходів для залучення захисника.

Рішення РАУ від 27.12.2022  № 183 «Про затвердження роз’яснення щодо участі адвокатів у кримінальних провадженнях за відсутності підозрюваного, обвинуваченого» передбачає:

1. Надання професійної правової допомоги та реалізації права на захист від кримінального обвинувачення є конституційним професійним обов’язком адвоката. У випадку отримання доручення центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або укладення договору на здійснення захисту у провадженнях «in absentia», тобто за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, адвокат зобов’язаний виходити із необхідності забезпечити клієнту права на захист, а також з пріоритетності інтересів такого підзахисного. Неможливість виконання при цьому інших правил адвокатської етики (наприклад, інформування адвокатом клієнта щодо ведення дорученої йому справи) не зумовлює обов’язкової неможливості здійснювати захист особи від кримінального обвинувачення за її відсутності. Можливість надання правової (правничої) допомоги визначається адвокатом, виходячи з конкретних обставин справи та інтересів клієнта у ній.

2. Адвокат, діючи як захисник відсутньої особи, самостійно визначає свою правову позицію у справі. Ця правова позиція включає в себе форму участі (не участі) в засіданні, заявлення (не заявлення) клопотань, надання (не надання) доказів суду, позицію по суті справи чи клопотання, позицію щодо оскарження судових рішень тощо.

3. Адвокат, незалежно від статусу запитувача, має право відмовити у наданні інформації щодо конфіденційного побачення (спілкування) з клієнтом, а також будь-яких інших елементів свого спілкування (не спілкування) з клієнтом, крім випадків, коли згоду на таке розголошення адвокатської таємниці письмово надав клієнт і це відповідає його інтересам.

4. Будь-які заклики, схиляння тощо до відмови від виконання доручення, до необхідності проведення чи не проведення спілкування з клієнтом, до необхідності реалізації чи не реалізації конкретних процесуальних дій в провадженнях «in absentia» є втручанням в правову позицію адвоката та порушенням гарантій його діяльності. Про такі випадки адвокатам рекомендовано повідомляти Національну асоціацію адвокатів України, Раду адвокатів України або регіональну раду адвокатів за місцем вчинення порушення.

4.    Стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги

Наказом Міністерства юстиції Україні від 21.12.2017  № 4125/5 затверджено стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільному, адміністративному процесах та представництва у кримінальному процесі.

Ці Стандарти ґрунтуються на принципах верховенства права, законності, незалежності адвокатської діяльності, конфіденційності, уникнення конфлікту інтересів, пріоритету інтересів клієнта, компетентності та добросовісності у виконанні адвокатом своїх професійних обов’язків.

Метою розроблення і впровадження цих Стандартів є:

своєчасне та якісне надання в необхідному обсязі безоплатної вторинної правової допомоги;

забезпечення ефективного використання коштів державного бюджету, виділених на оплату діяльності адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги;

методична підтримка та підвищення професійного рівня адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

Дотримання цих Стандартів є обов’язковим для адвокатів при наданні ними безоплатної вторинної правової допомоги. За порушення цих Стандартів адвокати відповідають в обсязі, встановленому законодавством та умовами контракту (договору) з центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Загальні стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільному, адміністративному процесах та представництва у кримінальному процесі:

  • Адвокат надає безоплатну вторинну правову допомогу в межах повноважень, визначених дорученням центру;
  • Адвокат не може одночасно надавати безоплатну вторинну правову допомогу більш як у 30 справах за дорученнями. У разі якщо на виконанні у адвоката одночасно перебуває 30 доручень, надання безоплатної вторинної правової допомоги за якими не завершено, прийняття ним нових доручень не допускається.
  • Не пізніше семи робочих днів після отримання доручення адвокат проводить перше конфіденційне побачення з клієнтом, з’ясовує обставини справи, отримує від нього інформацію, що має правове значення, ознайомлюється з наявними у клієнта документами та з’ясовує бажаний для клієнта результат. У разі необхідності отримання інформації чи документів, що можуть бути надані виключно клієнтом, адвокат повідомляє про це клієнта та роз’яснює неможливість подальшого виконання доручення без наданих клієнтом інформації чи документів. У разі якщо клієнт не має можливості самостійно пересуватися (особи з інвалідністю), конфіденційне побачення з адвокатом відбувається у зручному для клієнта приміщенні.
  • Після вивчення обставин справи адвокат переконується у наявності фактичних і правових підстав для виконання доручення та доводить їх до клієнта. Адвокат повідомляє клієнту, який час і обсяг роботи вимагатимуться для виконання цього доручення та які правові наслідки досягнення результату, що бажає клієнт. При цьому адвокат не гарантує клієнтові досягнення певного результату виконання доручення та не сприяє прямо або опосередковано формуванню у нього необґрунтованих сподівань, а також уявлення, що адвокат може вплинути на результат іншими засобами, крім сумлінного виконання своїх професійних обов’язків. За результатами обговорення адвокат з клієнтом узгоджує правову позицію у справі.
  • У разі якщо адвокат дійде висновку про відсутність фактичних та правових підстав для виконання доручення, він невідкладно та з урахуванням процесуальних строків складає письмовий правовий висновок у трьох примірниках, перший з яких залишається у адвоката, другий надається (надсилається, передається) клієнту, третій -центру. Адвокат ознайомлює клієнта з правовим висновком, роз’яснює його суть та правові наслідки. У разі неможливості або відмови клієнта від ознайомлення з правовим висновком адвокат зазначає про це у правовому висновку.
  • Адвокат та клієнт визначають коло повноважень, якими клієнт наділяє адвоката для виконання доручення, про що зазначається у довіреності (у разі наявності).
  • У разі якщо адвокат установив, що законний представник діє всупереч інтересам недієздатного, обмежено дієздатного, малолітнього, неповнолітнього, якого він представляє, адвокат: вживає всіх доступних йому заходів для захисту законних прав та інтересів клієнта, зокрема повідомляє органи опіки та піклування, правоохоронні органи тощо; складає та надсилає до центру відповідний правовий висновок щодо неможливості здійснення представництва у зазначеній справі.
  • У разі незгоди клієнта з будь-якими рішеннями, діями або бездіяльністю органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських об’єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та їх посадових осіб адвокат за наявності законних підстав складає відповідну скаргу та роз’яснює клієнтові порядок і наслідки її подання. У разі якщо адвокат вважає за необхідне оскаржити рішення, дії чи бездіяльність зазначених суб’єктів, а клієнт заперечує проти подання скарг, адвокат оформлює письмову відмову клієнта від пропонованого оскарження.
  • У разі настання обставин, що передбачають припинення або унеможливлюють надання безоплатної вторинної правової допомоги, адвокат негайно письмово інформує центр та клієнта.
  • Якщо адвокат з’ясує, що у справі наявний конфлікт інтересів, він має роз’яснити це клієнту та негайно повідомити про це центр.
  • Якщо клієнт повідомив про бажання відмовитись від надання йому безоплатної вторинної правової допомоги, адвокат інформує клієнта про правові наслідки, передбачені Законом про БПД.
  • Адвокат дотримується встановлених законом процесуальних строків при наданні безоплатної вторинної правової допомоги та реагує на їх порушення іншими учасниками у встановленому порядку.
  • Адвокат інформує клієнта про стан розгляду справи та погоджує з ним процесуальні дії, вчинення/невчинення яких може вплинути на результат розгляду справи.
  • Після припинення доручення адвокат повертає клієнту отримані від нього документи (копії документів) та/або речі (речові докази) та інформує клієнта про виконану роботу.
  • У разі порушення професійних прав адвоката та гарантій адвокатської діяльності адвокат невідкладно вживає заходів щодо їх відновлення та письмово інформує про це раду адвокатів регіону та центр.
  • Адвокат, виконуючи доручення в цивільному/адміністративному провадженні, веде досьє згідно з орієнтовним переліком матеріалів адвокатського досьє у цивільному/адміністративному провадженні.

Першоджерело - https://tinyurl.com/579sr8k2