9 серпня - Міжнародний день корінних народів світу
Цей день був визначений Генасамблеєю ООН у 1994 році задля прояву солідарності з народами, які сьогодні часто становлять меншість на своїй історичній батьківщині
Новини та події
09.08.2023

Сьогодні, 9 серпня, Міжнародний день корінних народів світу. Цей день був визначений Генасамблеєю ООН у 1994 році задля прояву солідарності з народами, які сьогодні часто становлять меншість на своїй історичній батьківщині.

Зазвичай про корінні народи кажуть або в контексті протидії дискримінації, або в контексті збереження культури та традицій. Але є сфера, що поєднала правові та культурні аспекти цього питання - це охорона прав на генетичні ресурси, традиційні знання та традиційни вирази культури. Така охорона відбувається в контексті охорони прав на об'єкти інтелектуальної власності. Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) відносить їх до нематеріальних активів.

Глосарій ВОІВ описує традиційні знання в широкому та вузькому розумінні. В широкому розумінні йдеться про інтелектуальне та нематеріальне надбання, звичаї і системи знань традиційних суспільств, включаючи корінні народи. Це можуть бути як самі знання, так і традиційні вирази культури, включаючи пов'язані з ними знаки і символи. У вузькому розумінні це знання як такі, що можуть включати ноу-хау, практику та інновації, і можуть стосуватися будь-якої сфери (сільськогосподарські знання, наукові, технічні, медичні, знання щодо біорізноманітності тощо).

Сьогодні людство вийшло на тот етап свого розвитку, коли знання частіше цінуються вище за матеріальні ресурси. Саме тому, крім питання про збереження традиційних знань в принципі, особливо гостро стоїть проблема забезпечення можливості для коренних народів виступати бенефіціарами та захищати свої права при використанні традиційних знань та генетичних ресурсів третіми особами. Так, наприклад, самі генетичні ресурси не є патентоздатними, але на їх основі можуть бути зроблені винаходи, на які може бути отриманий патент (з усіма правовими наслідками).

Інший бік проблеми - це забезпечення доступу людства до знань, що зберігаються корінними народами. До найбільш поширених прикладів такого використання належить використання знань в сфері так званої народної медицини.

Забезпечення балансу інтересів зацікавлених сторін при вирішенні цих задач стало сьогодні одним з найбільш актуальних завдань в сфері права інтелектуальної власності.

Для обговорення питань та узгодження позицій, пов'язаних із збереженням та забезпеченням правомірного використання традиційних знань та генетичних ресурсів, у складі ВОІВ працює Міжурядовий комітету з інтелектуальної власності, генетичних ресурсів, традиційних знань і фольклору. На сьогодні результатом роботи комітету стала розробка проекту міжнародно-правового документу стосовно інтелектуальної власності, генетичних ресурсів та традиційних знань, пов'язаних із генетичними ресурсами, що має стати основою для підготовки країнами-членами ВОІВ узгодженого акту, який регулюватиме питання отримання патентів та розкриття інформації стосовно генетичних ресурсів та традиційних знань і забезпечення при цьому прав корінних народів на такі об'єкти. Комітет ще раз розгляне проект на засіданні у вересні цього року, а його остаточне укладення має відбутися у 2024 році під час запланованої Генеральною Асамблеєю ВОІВ Дипломатичної конференції.