7 лютого – День безпечного Інтернету
Матеріал для Календаря дитинства підготувала Марина Сухая, адвокат, член команди Центу «Адвокат дитини»
Новини та події
07.02.2023

Цього року 7 лютого у світі відзначають День безпечного Інтернету (Safer Internet Day). Ця дата відзначається вже 20 років поспіль. День безпечного Інтернету запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії. Метою цієї дати є інформування про те, як безпечно використовувати цифрові технології, особливо, це актуально в наш час для дітей та молоді.

Гаслом цього дня у 2023 році є «Разом для найкращого Інтернету», а Національний комітет Дня безпечного Інтернету в Україні представляє Центр кращого Інтернету.

Сучасний світ все більше переходить в онлайн, і світ дитини не виняток, адже в Інтернеті діти навчаються, знаходять друзів, проводять дозвілля. Однак виникає питання: як захистити дитину в онлайн-світ від реальних травм, потрясінь та неприємностей?

Судова система не залишилась осторонь проблеми, підтвердженням цьому є наступні рішення ЄСПЛ.

Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Buturugă v. Romania», пов’язаній із кібернасильством, яким ЄСПЛ відніс кібернасильство до однієї із ознак вчинення домашнього насильства, що є надзвичайно важливим для світової судової практики.

Суть справи полягала у тому, що колишній чоловік заявниці протиправно оглядав її електронні сторінки, включаючи акаунт у Facebook, і робив копії її розмов, приватних документів та фотографій. Національні органи відхиляли скарги потерпілої на підставі того, що поведінка колишнього чоловіка була недостатньо серйозною, щоб кваліфікуватись як правопорушення. Більше того, влада не розглядала справу з точки зору домашнього насильства.

У своєму рішенні ЄСПЛ наголосив, що кібербулінг є наразі визнаним одним із видів насильства над жінками та дівчатами і може виражатись в різних формах, зокрема кіберпорушення приватного життя, втручання до комп’ютера постраждалої та вилучення, поширення та маніпуляція інформацією чи зображеннями, зокрема приватного характеру. Також в контексті рішення ЄСПЛ звернув увагу на те, що домашнє насильство не має сприйматись лише як насильство фізичне, проте воно може включати в себе, окрім інших форм, психологічне насильство чи залякування. Таким чином, ЄСПЛ погодився із аргументом заявниці, що такі дії, як моніторинг, доступ чи збереження кореспонденції подружжя без права на це, мають бути враховані, коли національні органи розслідують факти домашнього насильства.

У рішенні ЄСПЛ у справі «K.U. v. FINLAND», у якій дванадцятирічний хлопчик постраждав від кібернасильства сам того не підозрюючи. Ця справа пов’язана із захистом прав у цифровому середовищі, зокрема крадіжки ідентичності дитини.

Судова система України також іде в ногу з часом, надаючи оцінку протиправним діям, що вчинені за допомогою нових комп’ютерних технологій, підтвердженням цьому є Рішення Святошинського районного суду міста Києва від 07 травня 2019 року у справі № 759/5671/19 https://cutt.ly/d9MRWUE (булінг з використанням комп’ютерних технологій, а саме розповсюдження фотографій порнографічного характеру в додатку «Viber»).

Ось декілька порад, що робити, якщо Ви або Ваша дитина стали жертвами протиправних дій через мережу Інтернет:

• Фіксувати всі дії кривдника (наприклад, робити фото або скріншоти неправдивої інформації про себе; інформації, що містить персональні дані; інформації, що принижує честь та гідність (далі – інформація);

• Зателефонувати на національну дитячу «гарячу» лінію (у будні: з 12.00 по 16.00 за номером 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних) та 116 111 (безкоштовно з мобільних).

• Якщо протиправне діяння відбувається в соціальній мережі (наприклад, Facebook, Telegram, Twitter, Youtube тощо), потерпілий має можливість звернутися зі скаргою до адміністратора сторінки або групи, що створена у відповідній соціальній мережі, з метою видалення інформації про нього. У випадку відмови адміністратора виконати відповідні дії, потерпілий може звернутися безпосередньо до служби підтримки соціальної мережі (наприклад, у соціальній мережі Facebook міститься вкладка «Довідка та підтримка») або натиснути кнопку «Поскаржитися».

• У випадку виявлення в мережі Інтернет, на вебсайті інформації, потерпілий має право вимагати видалення такої інформації з вебсайту, а також, з результатів видачі за відповідними запитами з пошукових систем, котрі скеровують на вказані вище сайти. З цією метою варто звернутися до власника вебсайту (дізнатися дані щодо адміністраторів або власників вебсайтів допоможе сервіс Whois).

• Якщо в досудовому порядку з’ясувати питання не вдалося, потерпілий має право, керуючись статтями 277 та 278 Цивільного кодексу України, звернутися безпосередньо до суду для захисту або поновлення своїх порушених прав. Належними відповідачами у такій категорії справ є власники вебсайтів, оскільки саме вони створили технологічну можливість та умови для поширення недостовірної інформації, а також, пошукова система, яка індексує ці вебсайти, а саме в Україні це, як правило, представник компанії Товариство з обмеженою відповідальністю «Гугл» (рішення Солом’янського районного суді м. Києва від 28 жовтня 2016 року у справі № 760/17173/16-ц https://cutt.ly/M9MRCzA).

• Звернутися до органів Національної поліції із заявою про вчинення адміністративного правопорушення відповідно до статті 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення

• Звернутися до управління/відділу протидії кіберзлочинам Департаменту кіберполіції Національної поліції України у відповідній області або направити електронне повідомлення про вчинення кримінального правопорушення.

Пропонуємо Вам разом з дітьми ознайомитись з наступними корисними ресурсами, які навчать, як безпечного та з користю користуватись Інтернетом:

• Навчально-методичний посібник «Онлайк». https://cutt.ly/F9MR7YX

• Робочий зошит для підлітків the Web We Want (Інтернет, який ми хочемо). https://cutt.ly/o9MTeHf

• Навчально-методичний посібник «Обачність. Пильність. Захист. Ввічливість. Сміливість». https://cutt.ly/s9MTy4i

• Серіал «Про кібербулінг для підлітків». https://cutt.ly/C9MTszQ

Також запрошуємо долучитись до участі у ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції: «Безпека дітей в Інтернеті: попередження, освіта, взаємодія», співорганізатором якої виступить Центр «Адвокат дитини». Реєстрація для участі за покликанням: https://bit.ly/3WjU0SS

Використані ресурси:

1. Центр кращого Інтернету. https://cutt.ly/F9MTx3C

2. Практика ЄСПЛ у справах, пов’язаних із кібернасильством. https://cutt.ly/N9MTQlt

3. Кібербулінг в освітньому середовищі. https://cutt.ly/D9MTUHR

 

Матеріал для Календаря дитинства підготувала Марина Сухая, адвокат, член команди Центу «Адвокат дитини».