5 травня Рада Європи святкує 74-річчя з дня свого заснування
Перше засідання РЄ відкрилося 10 серпня 1949 року в Страсбурзі і тривало майже місяць
Міжнародні проекти
05.05.2023

5 травня 1949 року Бельгія, Велика Британія, Данія, Ірландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Франція та Швеція у Лондоні підписали Статут Ради Європи (РЄ) з метою поглиблення їхнього співробітництва заради втілення в життя спільних ідеалів і принципів та сприяння економічному і соціальному розвитку.

Рада Європи була створена враховуючи, що інтереси збереження та подальшого втілення в життя цих ідеалів, а також сприяння економічному та соціальному прогресу потребують більш тісного єднання між всіма європейськими країнами, які сповнені одними й тими ж ідеалами,вважаючи, що для задоволення цієї вимоги і здійснення виявлених їхніми народами сподівань віднині необхідно створити організацію, яка об'єднає європейські держави в більш тісний союз.

Перше засідання РЄ відкрилося 10 серпня 1949 року в Страсбурзі і тривало майже місяць, під час якого обговорювалися питання відбудови Європи, її поділу на Схід та Захід, озвучено ідею міжнародного суду (https://cutt.ly/257eRcz).

До складу РЄ входять 46 держав-членів, включаючи всіх членів Європейського Союзу.

Усі держави-члени Ради Європи підписали Європейську конвенцією з прав людини – договір, спрямований на захист прав людини, демократії та верховенства закону.

Європейський суд з прав людини здійснює нагляд за виконанням Конвенції в державах-членах. Фізичні особи можуть подавати заяви про порушення прав людини до Страсбурзького Суду після того, як у відповідній державі-члені вичерпано всі можливості оскарження.

Рада Європи є провідним надавачем підтримки забезпеченню прав людини, демократії та верховенства права:

• виступає за свободу слова і засобів масової інформації, свободу зборів, рівність і захист меншин;

• організація розпочала кампанії з таких питань, як захист дітей, боротьба з пропагандою ненависті в Інтернеті, захист прав ромів – найбільшої меншини Європи;

• допомагає державам-членам у боротьбі з корупцією і тероризмом, а також в реалізації необхідних судових реформ.

Група експертів у галузі конституційного права, відома як Венеційська комісія, пропонує юридичні консультації для країн у всьому світі.

Радою Європи ухвалено низку важливих міжнародних документів, серед яких, зокрема,

• Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція);

• Конвенція Ради Європи про протидію торгівлі людьми;

• Конвенція про кіберзлочинність;

• Конвенція Ради Європи про запобігання тероризму.

Україна приєдналася до Ради Європи 9 листопада 1995 р., стала 37-ю державою-членом Організації.

Рада Європи через співпрацю всіляко сприяє зусиллям країни, спрямованим на узгодження своїх законодавства, інституцій та практики з європейськими стандартами у сфері прав людини, верховенства права й демократії і, відтак, підтримує Україну у виконанні своїх зобов’язань як держави-члена Ради Європи (https://cutt.ly/J57ePmp).

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України Рада Європи чітко продемонструвала свою відданість Статуту та підтримку України. У березні 2022 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила рішення про вигнання РФ з організації, а також закликала надати Україні засоби захисту повітряного простору.

14 грудня 2022 року Комітет міністрів Ради Європи ухвалив План дій для України з рекордним бюджетом у €50 мільйонів на період 2023-2026 років. План дій, спрямований на підтримання процесу відбудови та економічного відновлення в Україні задля посилення стійкості українських державних установ, демократичного управління, правовладдя та захисту прав осіб, зокрема, постраждалих від війни в Україні (https://cutt.ly/i57eHy4).

Вища школа адвокатури активно долучається до участі та реалізації проєктів Ради Європи:

• Проєкт Ради Європи «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни». https://cutt.ly/M57qX0u

• Проєкт Ради Європи «Захист прав дітей під час війни і в післявоєнний період в Україні». https://cutt.ly/257q36U

• Проєкт Ради Європи «Боротьба з насильством стосовно жінок в Україні – Етап ІІ» (COVAW-II). https://cutt.ly/Y57eueO