5 грудня – Міжнародний день волонтера
Матеріал підготувала Альона Садальська, адвокат, член Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ
Новини та події
05.12.2022

5 грудня щорічно у світі відзначають Міжнародний день волонтера. Це свято було засноване у 1985 році на 40-й сесії Генеральної Асамблеї ООН, у спеціальній резолюції (№40/212) запропоновано Урядам Країн – членів 5 грудня визначити як «Міжнародний день волонтерів в ім’я економічного і соціального розвитку».

Термін volunteer з англійської перекладається як добровільний помічник, доброволець. Відзначення Міжнародного дня волонтерів було запроваджено задля визнання та поширення інформації про невпинну роботу добровольців у всьому світі, включаючи добровольців ООН. Щодня добровольці роблять кроки для того, щоб забезпечити участь вразливих верств населення у діях із захисту клімату та просування цілей у сфері сталого розвитку. Добровольці залучають спільноти та створюють рух, орієнтований на потреби людей для того, щоб допомогти побудувати краще і безпечне майбутнє для всіх нас. Заохочення, визнання та розвиток добровольчості є важливою частиною створення більш рівного та інклюзивного майбутнього для спільнот та всього світу (https://bit.ly/3un3SzL).

У своїх щорічних посланнях з нагоди Дня волонтерів Генеральний секретар ООН високо оцінює роль і значення волонтерів незалежно від того, якою конкретно діяльністю вони займаються.

«Волонтери часто першими діють у кризові періоди, допомагаючи мільйонам вижити, незважаючи на ризики. Їхня робота підтримує нашу загальну людяність» зазначає Генеральний секретар Антоніу Гутерреш (https://bit.ly/3uohkTT).

За даними ООН 70% роботи, яку виконують добровольці, не пов’язана з будь-якою організацією. Така робота носить неформальний характер і спрямована на покращення становища звичайних людей у їх спільнотах. Волонтерство дозволяє підтримувати регулярний контакт із людьми та допомагає створити надійну систему підтримки, яка, у свою чергу, захищає від стресу та депресії. Дослідження показують, що волонтерство допомагає стати більш затребуваним членом суспільства.

Понад 90 країн світу зараз мають спеціальне законодавство та політики, що стосуються регулювання волонтерської діяльності (https://unv-swvr2018.org). В Україні волонтерство регулюється Законом України «Про волонтерську діяльність» від 19.04.2011 року 3236-VI (надалі – Закон). Так, згідно ч. 1 ст. 1 зазначеного вище Закону волонтерська діяльність – це добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги. Волонтерська діяльність є формою благодійної діяльності. Водночас безоплатне виконання робіт або надання послуг особами, що здійснюється на основі сімейних, дружніх чи сусідських відносин, не є волонтерською діяльністю.

Волонтерська діяльність здійснюється за встановленими напрямками, які визначені частиною 3 статті 1 Закону. Серед них можемо виділити наступні:

  • надання волонтерської допомоги з метою підтримки малозабезпечених, безробітних, багатодітних, бездомних, безпритульних, осіб, які потребують соціальної реабілітації, осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах;
  • здійснення догляду за хворими, особами з інвалідністю, одинокими, людьми похилого віку та іншими особами, які через свої фізичні, матеріальні чи інші особливості потребують підтримки та допомоги;
  • надання волонтерської допомоги громадянам, які постраждали внаслідок надзвичайної ситуації техногенного чи природного характеру, дії особливого періоду, правових режимів надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресію Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України, у результаті соціальних конфліктів, нещасних випадків, а також жертвам кримінальних правопорушень, біженцям, внутрішньо переміщеним особам;
  • надання волонтерської допомоги особам, які через свої фізичні або інші вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів;
  • проведення заходів, пов’язаних з охороною навколишнього природного середовища, збереженням культурної спадщини, історико-культурного середовища, пам’яток історії та культури, місць поховання;
  • сприяння проведенню заходів національного та міжнародного значення, пов’язаних з організацією спортивних, культурних, молодіжних та інших видовищних і громадських заходів;
  • надання волонтерської допомоги Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам, органам державної влади під час дії особливого періоду, дії правового режиму надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України тощо.

Волонтерська допомога за зазначеними напрямами може здійснюватися в онлайн-режимі за допомогою мережі Інтернет та інших телекомунікаційних мереж.

Згідно із частиною 4 статті 1 Закону держава в особі її органів та посадових осіб підтримує громадську ініціативу щодо провадження волонтерської діяльності, гарантує і забезпечує захист передбачених Конституцією України та законами прав, свобод і законних інтересів волонтерів, отримувачів волонтерської допомоги, організацій та установ, що залучають до своєї діяльності волонтерів. Органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи забезпечують сприятливі умови для здійснення волонтерської діяльності, підвищення суспільного престижу такої діяльності та створення передумов для її розвитку, підтримки та заохочення діяльності волонтерів в Україні.

Центральною особою волонтерської діяльності, безумовно, є волонтер, яким відповідно до частини 1 статті 7 Закону є фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги. Волонтерами можуть стати громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які є дієздатними. Неповнолітні особи здійснюють волонтерську діяльність за згодою батьків (усиновлювачів), прийомних батьків, батьків-вихователів або піклувальника.

Право на волонтерську діяльність мають, згідно із Законом, також неповнолітні особи, але лише за згодою батьків (усиновлювачів), прийомних батьків, батьків-вихователів або піклувальника. Згоду доцільно зафіксувати письмово, що дозволить організаціям, які укладатимуть договір на здійснення волонтерської діяльності із неповнолітньою особою, підтвердити факт наявності відносин між ними. Поруч з цим неповнолітні віком від 14 до 18 років не можуть надавати волонтерську допомогу, зокрема:

  • Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам, органам державної влади під час дії особливого періоду, правових режимів надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;
  • у медичних закладах (https://bit.ly/3HaubRj).

У 2022 році після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України відбувся найпотужніший сплеск українського волонтерства. Волонтерами стала майже вся країна. Волонтери збирають кошти на зброю та техніку для Збройних Сил України, плетуть маскувальні сітки, в’яжуть шкарпетки та шапки, допомагають внутрішньо переміщеним особам, відбудовують зруйновані будинки тощо.

За інформацією Центру демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) з 24 лютого до 30 червня 2022 року в Україні зареєстрували 4365 організацій громадянського суспільства. Серед зареєстрованих – 3364 благодійні та 1001 громадська організація. Деякі з них є новими, інші – раніше працювали неформально, а зараз отримали офіційний статус. Ці цифри значно перевищують торішні показники. Для прикладу, за весь 2021 рік у країні з’явилися 792 нові благодійні організації. А за трохи більше як 4 місяці 2022-го – у понад 4 рази більше. Експерти ЦЕДЕМ пояснюють це тим, що громадянське суспільство мобілізувалося, щоб допомагати Збройним силам України та мирним мешканцям (https://bit.ly/3Vx83F8).

На сьогодні законодавство стосовно волонтерської діяльності змінюється в умовах воєнного стану. Зокрема, 16 листопада 2022 року Верховна Рада ухвалила два закони, що стосуються сприяння розвитку волонтерської діяльності – «Про внесення змін до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» щодо вдосконалення порядку включення благодійників – фізичних осіб до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (реєстр. № 8076) та «Про внесення змін до пункту 165.1.54 статті 165 Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування певних видів благодійної допомоги, зібраної волонтерами» (реєстр. № 7492) (https://bit.ly/3VRYUGL).

Фактично прийняття цих Законів полягає у наступному.

  1. По-перше, Закон (реєстр. № 7492) покликаний полегшити ведення законної волонтерської діяльності та збільшити обсяги благодійної допомоги ЗСУ для ефективної відсічі агресора (https://bit.ly/3gW21yR);
  2. По-друге, Закон (реєстр. № 8076) за мету ставить уникнути надмірного бюрократичного навантаження на благодійників – фізичних осіб, під час внесення до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, сприятиме підтримці волонтерського руху в Україні та зосередженню зусиль волонтерів на допомозі військовослужбовцям Збройних сил України та інших військових формувань сил оборони, працівникам підприємств критичної інфраструктури та закладів охорони здоров’я, внутрішньо переміщеним особам та іншим цивільним особам, що постраждали внаслідок російської агресії (https://bit.ly/3VunFJx).

Корисні посилання:

  1. Міжнародний день волонтера, 5 грудня. https://bit.ly/3un3SzL
  2. Сприяння розвитку волонтерської діяльності в умовах воєнного стану: Верховна Рада ухвалила два закони. https://bit.ly/3VRYUGL