28 червня – День Конституції України
Вітаємо кожного українця з державним святом, нам є чим пишатися і є над чим працювати, бажаємо якнайшвидшої перемоги, завзяття та невичерпної енергії у захисті України та її відбудові
Новини та події
28.06.2023

Сьогодні Україна відзначає День Конституції – прийняття основного Закону держави, який закладає підвалини для захисту прав і свобод людини і громадянина, встановлює основоположні принципи конституційного ладу.

Прийняття 1996 року Конституції стало важливою віхою українського конституціоналізму, що спирається на багатовікову історію боротьби за власну державність, сувернітет та незалежність.

Конституцією закріплено основні елементи конституціоналізму, а саме:

• принцип визнання людини, її життя й здоров’я, честі й гідності, недоторканності й безпеки найвищою цінністю, а прав і свобод людини невідчужуваними, такими, що визначають зміст і спрямованість діяльності держави (статті 3, 21 тощо), а також їхньої гарантованості;

• принцип народного суверенітету (стаття 5);

• принцип представницького правління через народне волевиявлення (статті 5, 69 тощо);

• принцип поділу влади на законодавчу, виконавчу й судову (стаття 6);

• принцип верховенства права (стаття 8);

• принцип найвищої юридичної сили Конституції та прямої дії її норм (стаття 8);

• принцип судового конституційного контролю за дотриманням Конституції (стаття 147);

• принцип незалежності суду й суддів (стаття 126);

• принцип внесення змін до Конституції лише на підставі процедури, що визначено в ній (розділ XIII) http://surl.li/cpoew.

Конституція України як Основний Закон держави за своєю юридичною природою є актом установчої влади, що належить народу. Установча влада по відношенню до так званих встановлених влад є первинною: саме в Конституції України визнано принцип поділу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову (частина перша статті 6) та визначено засади організації встановлених влад, включно законодавчої http://surl.li/injtr.

Згідно Рішення Конституційного Суду України (Другий сенат) від 16 вересня 2021 року № 6-р(ІІ)/2021 людина є скарбом природи, звідки й походять притаманні людині за народженням права і свободи, тобто ті, що природні. Зі змісту статті 3 Конституції України випливає обов’язок держави забезпечувати охорону та захист людської гідності. Такий обов’язок покладено на всіх суб’єктів публічної влади. Верховна Рада України, ухвалюючи закони, має гарантувати належний захист та реалізацію прав і свобод людини, що є однією з умов забезпечення людської гідності як природної цінності. Своєю чергою, суди мають тлумачити юридичні норми так, щоб під час їх застосування це не завдавало шкоди людській гідності http://surl.li/qsyf.

Конституційний Суд України в абзаці другому підпункту 4.1 пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 2 листопада 2004 року № 15-рп/2004 зазначив, що верховенство права – це панування права в суспільстві; верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо http://surl.li/bcwqm.

Безумовно, значення Конституції неоцінне, однак конституціоналізм реально функціонує тоді, коли наявний механізм реалізації закріплених в Основному законі засадничих положень та цінностей, коли органи публічної влади діють у межах, на підставі та у спосіб, встановлений у Конституції України, коли кожен з нас відстоює принципи правозахисту та справедливості, коли панує людиноцентризм та дотримується конституційний правопорядок.

Нині під час повномасштабної війни значення Конституції набуло особливого підтексту, адже в умовах кричущого порушення державою-агресором норм міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права, ми вкотре переконалися у важливості відстоювання принципу верховенства права, що включає в себе законність, юридичну визначеність, заборону свавілля, доступ до правосуддя, дотримання прав людини та заборону дискримінації. Як ніколи, ці питання важливі для боротьби з агресором на правовому полі бою та повоєнному відновленні України, у якій пануватиме мир, безпека та будуть повноцінно втілені гарантії захисту людської гідності.

Вітаємо кожного українця з державним святом, нам є чим пишатися і є над чим працювати, бажаємо якнайшвидшої перемоги, завзяття та невичерпної енергії у захисті України та її відбудові. Нехай одвічний вислів право – це мистецтво добра й справедливості наскрізною ниткою пронизуватиме кожну нашу дію та прийняте рішення.