24 квітня – Міжнародний день багатосторонності і дипломатії в ім’я миру
HIGHER SCHOOL OF ADVOCACY
Новини та події
24.04.2023

Щойно світ почав оговтуватися від надзвичайних викликів, спричинених пандемією Covid-19, як вторгнення російської федерації в Україну кинуло новий виклик міжнародній солідарності. Сьогодні ми є свідками кривавої війни, в якій росія порушує всі можливі норми міжнародного права, використовує заборонені засоби та методи ведення війни, ігнорує закони та звичаї війни, обравши об’єктом нападу цивільне населення.

Міжнародні актори об’єдналися для багатосторонньої співпраці, закликаючи до миру, вимагаючи від росії негайного, повного і безумовного виведення військ з території України, вимагаючи захисту цивільного населення і гуманітарного доступу в Україні, а також висловлюючи стурбованість посиленням глобальної продовольчої небезпеки, спричиненої конфліктом, особливо в найменш розвинених країнах.

Нині вживаються заходи щодо притягнення російської федерації з її очільником до міжнародної кримінальної відповідальності. Уже створене неформальне об’єднання – core group або коаліція зі створення спеціального трибуналу, яка налічує 33 держави та декілька міжнародних організацій і відкрита до розширення. Усі учасники коаліції підтримують ідею того, що треба забезпечити відповідальність тих, хто вчинив злочин агресії (https://cutt.ly/05gMvG3).

7 березня 2023 року Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової за воєнний злочин незаконної депортації населення та незаконного переміщення населення з окупованих районів України до російської федерації, що завдало непоправної шкоди українським дітям (https://cutt.ly/P5gMkyQ).

Історія розвитку ідей багатосторонності та дипломатії в ім’я миру та становлення знакової дати

Організація Об’єднаних Націй була створена у 1945 році після руйнівної Другої світової війни та була покликана нести єдину місію підтримки міжнародного миру та безпеки. У Статуті Організації Об’єднаних Націй зазначено, що однією з цілей і принципів ООН є позбавлення прийдешніх поколінь нещасть війни, яка двічі в нашому житті принесла людству невимовне горе.

Однак запобігання конфліктам залишається відносно мало висвітленим аспектом роботи ООН. Тим часом, найбільш ефективним і бажаним застосуванням дипломатії є послаблення напруженості до того, як вона переросте в конфлікт, або якщо конфлікт вже спалахнув, вжиття швидких дій для його стримування та усунення його першопричин. Превентивна дипломатія дуже важлива для підтримки зусиль Організації Об’єднаних Націй, спрямованих на мирне врегулювання суперечок.

На важливості міжнародного співробітництва, мирного врегулювання спорів, діалогу і заходів зміцнення довіри сфокусувано увагу міжнародної спільноти у Резолюції Генеральної Асамблеї «Сприяння багатосторонності у сфері роззброєння та нерозповсюдження» від 7 грудня 2015 року A/RES/70/31.

Прихильність багатосторонності та міжнародному миру і безпеці була також підтверджена більшістю світових лідерів під час загальних дебатів у вересні 2018 року. Ця прихильність була також посилена в ході дискусії під час Діалогу високого рівня щодо відновлення прихильності до багатосторонності 31 жовтня 2018 року.

12 грудня 2018 року Генеральна Асамблея прийняла резолюцію «Міжнародний день багатосторонності та дипломатії в ім’я миру» (A/RES/73/127), пропонуючи всім державам-членам, спостерігачам і організаціям Організації Об’єднаних Націй належним чином відзначати цей Міжнародний день і поширювати інформацію про переваги багатосторонності та дипломатії в ім’я миру, в тому числі за допомогою освітніх та інформаційно-просвітницьких заходів.

24 квітня 2022 року у своєму зверненні Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш зазначив, що держави-члени Організації Об’єднаних Націй, ратифікувавши або прийнявши Статут ООН, взяли на себе зобов’язання дотримуватися цінностей багатосторонності та дипломатії заради миру. Але зараз, коли ми відзначаємо цей день, взяте зобов’язання порушується. Принципи, що лежать в основі багатосторонньої співпраці, зазнають найбільшої напруги з часу заснування ООН. Сьогодні система багатосторонньої співпраці та дипломатії перебуває під загрозою. Генсек закликав усі уряди та лідерів відновити свою прихильність до діалогу та глобальних рішень, які є єдиним стійким шляхом до миру.

Фундаментальні міжнародні акти, що закріпили ідеї підтримки миру та сприяння співпраці між країнами

Поворотним моментом у процесі інституціоналізації багатосторонніх відносин стало заснування Ліги Націй, яка була створена після Першої світової війни на Паризькій мирній конференції в 1919 році. Ліга стала першою глобальною міжнародною організацією, створеною для підтримки миру та сприяння співпраці між країнами. У Статусі Ліги Націй, що є невід’ємною частиною Версальського договору, наголошено на розвитку співпраці між народами і для гарантії їх миру і безпеки, а також на важливості прийняття деяких зобов’язань щодо невдавання до війни.

Багатосторонність лежить в основі діяльності Організації Об’єднаних Націй. ООН має на меті надати державам можливість співпрацювати та координувати свої дії з метою підтримання миру, просування та захисту основних прав людини, сприяння соціальному прогресу та забезпеченню кращого рівня життя.

Статут ООН – це конституційний договір Організації Об’єднаних Націй. Він складається з 111 статей, які визначають зобов’язання держав-членів, а також структуру, місію та функціонування організації, а також містить основні принципи, на яких базується функціонування міжнародної системи.

Організація Об’єднаних Націй дозволяє багатьом учасникам зустрічатися та обмінюватися думками щодо глобальних заходів реагування. Поступово до багатосторонніх процесів залучалися нові зацікавлені сторони.

Сьогодні дипломати з 193 країн-членів, а також делегати від держав-спостерігачів та міжнародних організацій, представники неурядових організацій, міжнародні експерти, приватні актори та науковці регулярно зустрічаються для обговорення широкого кола міжнародних питань глобального значення.

ООН стала символом багатосторонності та основою для створення інших багатосторонніх організацій, таких як Всесвітня організація охорони здоров’я, Світовий банк, Світова організація торгівлі і навіть Організація Північноатлантичного договору (НАТО).

Сьогодні питання багатосторонньої співпраці та дипломатії набули особливого підтексту, а сучасні події вимагають нових механізмів реагування. Однак одне залишається незмінним – в основі міжнародного правопорядку має лежати мир та безпека.

Корисні ресурси:

1. United Nations. International Day of Multilateralism and Diplomacy for Peace, 24 April. https://cutt.ly/S5gXdVd