24 березня - Міжнародний день права на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв
Новини та події
23.03.2024

Правда – це надихаюча та цілюща сила. Ми приймаємо її заради минулого, теперішнього і майбутнього.

Антоніу Гутерріш, Генеральний секретар ООН

Щорічно 24 березня відзначається Міжнародний день права на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв.

 Цей день покликаний вшанувати пам’ять жертв грубих і систематичних порушень прав людини та нагадати про важливість права на правду і справедливість, а також віддати данину пам’яті тим, хто присвятив своє життя і загинув у боротьбі за просування і захист прав людини.

Право на правду про грубі порушення прав людини і серйозні порушення законодавства в галузі прав людини є невід’ємним і автономним правом, пов’язаним з обов’язком держави захищати і гарантувати права людини, проводити ефективні розслідування і гарантувати ефективні засоби правового захисту та відшкодування збитків.

Сьогодні в умовах повномасштабної збройної агресії право на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв набуває підвищеного значення, адже російська федерація грубо порушує закони та звичаї ведення війни. Проти українських захисників попри заборони, встановлені міжнародним гуманітарним правом, застосовується будь-яке озброєння, включно із забороненим, військовополонених українців катують, утримують у нелюдських умовах, відмовляють у наданні медичної допомоги. Залишаючись на тимчасового окупованих територіях, українці стають жертвами катувань, вбивств, сексуального насильства, примусової депортації та мобілізації.

Крім того, станом на початок жовтня 2023 року понад 26 тис. осіб перебувають у розшуку як зниклі безвісти за особливих обставин. З них 11 тис. – це цивільні, майже 15 тис. – військові. І кожна сім’я має право знати про долю свого родича, реалізація якого має забезпечуватися державою. https://tinyurl.com/yh9azddt

З цією метою 14 квітня 2022 року Верховна Рада України прийняла в цілому проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», реєстр. № 7244, назву якого змінено на «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин». Цей Закон визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, пов’язаних із набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з обліком, розшуком та соціальним захистом таких осіб і членів їхніх сімей.

Для цілей цього Закону особливими обставинами вважаються збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.

Законом, зокрема, передбачено створення Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, функціонування реєстру таких осіб, уточнення їх правового статусу, обліку та розшуку, а також соціального захисту їх близьких родичів та членів сім’ї. Закон набув чинності 27 квітня 2022 року.

Про пошук зниклих безвісти пропонуємо дізнатися докладно в огляді матеріалів Уповноваженого ВРУ з прав людини:

·Як провести за фото чи відео ідентифікацію безвісти зниклого. https://tinyurl.com/2edeufte

·Проведення ДНК-експертизи для пошуку зниклих безвісти та ідентифікації загиблих. https://tinyurl.com/3k8x6e92