15 травня – Міжнародний день сім’ї
Право на сім’ю – природне право людини
Новини та події
15.05.2023

15 травня – Міжнародний день сім’ї

Сім’я – це суспільство в мініатюрі,

від цілісності якого залежить безпека

всього великого людського суспільства.

Фелікс Адлер

15 травня міжнародна спільнота відзначає День сім’ї, аби вкотре підкреслити на значимості сімейних цінностей у житті кожної людини. Шанування традицій, уроки любові до батька, матері, Батьківщини закладаються саме в сім’ї. Сім’я формує нас як особистостей, дарує любов, вселяє віру та надихає на нові звершення та здобутки. Від благополуччя, злагоди та єдності в родині залежить добробут нашої держави.

Коли виникла ідея відзначення свята?

У 1980-х роках Організація Об’єднаних Націй почала активно приділяти увагу питанням, пов’язаним із сім’єю. У 1983 році, спираючись на рекомендації Економічної і Соціальної Ради, Комісія соціального розвитку у своїй резолюції «Роль сім’ї в процесі розвитку (1983/23) звернулася до Генерального секретаря з проханням підвищити обізнаність громадськості та осіб, які приймають рішення, про проблеми і потреби сім’ї, а також про ефективні способи задоволення цих потреб.

У своїй резолюції 1985/29 від 29 травня 1985 року Рада запропонувала Генеральній Асамблеї розглянути можливість включення до попереднього порядку денного її сорок першої сесії пункту «Сім’ї в процесі розвитку», з метою розгляду прохання до Генерального секретаря ініціювати процес підвищення глобальної обізнаності з відповідних питань, спрямований на уряди, міжурядові та неурядові організації і громадську думку.

Пізніше, на основі рекомендацій Комісії соціального розвитку, сформульованих на її 30-му раунді сесій, Асамблея запропонувала всім державам висловити свої думки щодо можливого проголошення Міжнародного року сім’ї та надати свої зауваження і пропозиції.

Рада також просила Генерального секретаря представити Генеральній Асамблеї на її сорок третій сесії всеосяжну доповідь, засновану на зауваженнях і пропозиціях держав-членів щодо можливого проголошення такого року та інших шляхів і засобів поліпшення становища і добробуту сім’ї та активізації міжнародного співробітництва в рамках глобальних зусиль, спрямованих на соціальний прогрес і розвиток. У своїй резолюції 44/82 від 9 грудня 1989 року Генеральна Асамблея проголосила Міжнародний рік сім’ї.

З метою підвищення обізнаності щодо питань, пов’язаних із сім’єю, а також поглиблення знань про соціальні, економічні та демографічні процеси, що впливають на сім’ю, у 1993 році Генеральна Асамблея ухвалила резолюцію (A/RES/47/237) про відзначення 15 травня кожного року Міжнародного дня сім’ї.

25 вересня 2015 року 193 держави-члени Організації Об’єднаних Націй одноголосно прийняли Цілі сталого розвитку – набір з 17 цілей, спрямованих на ліквідацію бідності, дискримінації, жорстокого поводження і смертності, якій можна запобігти, на боротьбу з руйнуванням навколишнього середовища і на початок ери розвитку для всіх людей, скрізь і всюди. Сім’ї та орієнтовані на сім’ю політики і програми є життєво важливими для досягнення багатьох з цих цілей.

У 2023 році відзначення Міжнародного дня сім’ї покликане підвищити обізнаність про вплив демографічних тенденцій на сім’ї.

Право на сім’ю – природне право людини

Право на сім’ю є одним із найважливіших прав особистості, що закріплене в Загальній декларації прав людини (ст. 16), Міжнародному пакті про соціальні, економічні і культурні права (ст. 10), Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ст. 8, Конвенції про права дитини (ст. 16) тощо.

На національному рівні право на сім’ю гарантується Конституцією України (ст. 32), закріплене в Цивільному кодексі України (ст. 291) і Сімейному кодексі України (ст. 4).

Право на сім’ю складається з права на проживання в сім’ї своїх батьків, права на вихід з неї, права на заснування своєї сім’ї, право на недоторканність сімейного життя, права на підтримання зв’язків з членами своєї сім’ї та родичами незалежно від того, де вона перебуває, права не бути розлученою із сім’єю проти волі особи.

Сучасна державна політика орієнтована на створення правових, соціальних і економічних умов для належного функціонування та розвитку сім’ї, утвердження духовно і фізично здорової, матеріально та соціально благополучної сім’ї, забезпечення виконання сім’єю основних її функцій.

З метою допомоги вразливим сім’ям подолати складні обставини, а громадам – створити такі умови, щоб діти виховувалися у родинах замість інтернатів, в Україні за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) реалізовується міжнародний проєкт «Право на сім’ю».

Проєкт передбачає роботу на усіх рівнях – від національного і до територіальних громад. На національному рівні – буде поширюватися інформацію про важливість сім’ї для кожної дитини, особливо в умовах війни, а також надаватися допомога політикам стосовно прийняття рішень в найкращих інтересах дитини. У територіальних громадах здійснюватиметься робота над збільшенням кількості та підвищенням якості соціальних послуг – щоб запобігти потраплянню дитини з сім’ї до інтернату (https://cutt.ly/E6T5bla).

Корисні ресурси:

1. 15 травня — Міжнародний день сім'ї. https://cutt.ly/w6T6KMH

2. Бельо Л. Ю. Право на сім’ю: його зміст та особливості / Юридичний науковий електронний журнал, № 3/2022. https://cutt.ly/06T64qU

3. United nations. International Day of Families, 15 May. https://cutt.ly/l6YqzR3